1 – Adım Adım PL/SQL

PL/SQL Oracle’ın SQL i temel alarak geliştirmiş olduğu dildir diyebiliriz. Zaman zaman paylaştığım programlama dilleri kullanım sıralamasına göz atarsanız PL/SQL in en çok kullanılan database manipülasyon dili olduğunu görebilirsiniz. Tabii Oracle gibi veritabanı ve alanında gerçekten çok güçlü olan bir firmanın desteğinin de arkasında olduğunu unutmamak gerekir.
PL/SQL in SQL ile sıkı bir ilişkisi bulunmaktadır, PL/SQL ile birlikte SQL in fonksiyonlarını, operatörlerini kullanabilirsiniz aynı zamanda iki dil arasında veri türlerini çevrim yapmanıza gerek yoktur.
“Adım adım PL/SQL” adını verebileceğimiz bir yazı dizisi olmasını planlayarak yazmaya başlıyorum, tamamladığım başlıkların linklerini bu yazıda paylaşarak bir index olmasını sağlayacağım.
Umarım yoğunluklar tamamlamama engel olmaz.

Geliştirme ortamı için Oracle DB erişimimiz olmalı. Amacımız öğrenmek olduğu için enterprise seviyede kurulum yapmamıza gerek yok. Oracle web sitesinden XE versiyonu indirerek kuralım ve öğrenmeye başlayalım. Link aşağıda;
1. Geliştirme ortamının kurulması
Tamamladığım başlıklar için linkleri aşağıda ilgili yerlere ekleyeceğim.
2. PL/SQL Data Types
3. Control Statements
4. Collections and Records
5. Using Static SQL
6. Using Dynamic SQL
7. Subprograms
8. Triggers
9. Packages
10. Error Handling
11. Optimizing and Tuning
12. Language Elements
13. Source Text Wrapping
14. Name Resolutions
15. Program Limits
16. Reserved words and keywords
17. Predefined data types

Not1: Yazılarda geçen kod parçacıklarının tamamı test edilmiş ve çalışan kodlardır, zaten console çıktılarını da görebileceksiniz, kodları ekran görüntüsü olarak paylaşma nedenim sizlerinde kodları yazarak denemeniz, kopyala yapıştır yaparak ilerlememenizdir. Umarım daha akılda kalıcı olması adına yaptığım bu tercih amacına ulaşır.
Not2: Konuları ağırlıklı olarak Oracle’ın dökümantasyonu olan PL/SQL language reference‘ından takip ederek yazacağım.

Programlama dilleri sıralaması
2 – PL/SQL Data Types

Leave a Reply