A2 Ehliyet Direksiyon Sınavı Temmuz 2014

A2 maceramıza devam edelim.
Bir önceki yazımda kurs, başvuru süreci ve direksiyon dersinden bahsetmiştim. Burada da artık direksiyon sınavı hakkında bilgi vermek istiyorum.
Kursunuz sizi arayarak direksiyon sınavınızın hangi gün ve saat kaçta olduğu bilgisini size bildiriyor. Yanınızda fotoğraflı, güncel, sizin siz olduğunuzu 🙂 kolaylıkla anlayabilecekleri bir kimlik ile sınav alanında bulunmanız gerekiyor. Saat konusunda oldukça titiz davranılıyor, saat kaç denilmişse o saatte sınavınız başlıyor, öne almak arkaya kaydırmak diye bir şey yok. Herkes kendi saatinde sınava başlıyor. Siz yinede yarım saat öncesinden sınav alanında hazır olun, hem sizden öncekileri izlersiniz, hem ortamı görürsünüz hem de varsa heyecanınız yatışır.
Sınava başlamadan önce size belgelerinizi imzalatıyorlar, mont, dizlik, kask vs. giyip motosiklet üzerine oturuyorsunuz. Burada dikkat etmiyorlar ama siz yinede aynaları vs. kontrol etmeyi ihmal etmeyin, birazdan bu aynaların sınav sırasında işinize yarayacağını anlayacaksınız.
Unutmayın sınav sırasında motosikleti kullanmanız kadar heyecanlı olup olmadığınız, durumlara verdiğiniz tepkide ölçülüyor. Bu yüzden motosikletin üzerine oturduğunuzda derin bir nefes alın, başarılı olacağınıza öncelikle kendinizi inandırın, hem fiziken hem ruhen hazır olun yani.
Sonra sınavınız başlıyor, yarım saat boyunca motosiklet kullanacaksınız, bu hem iyi hem kötü haber, yarım saat motosiklet kullanmak güzel bir şey bizler için ancak yarım saat boyunca da tek bir hata bile yapmamak gerekiyor, bu da sıkıntılı kısım 🙂
Sınavın uygulaması hakkında bilgi veriyim; Benim sınavım Ümraniye Yavuztürk mahallasinde Dereboyu caddesi üzerinde yapıldı, bildiğim bir diğer sınav alanı ise Kadıköy Salı pazarı, sınav iki bölümden oluşuyor diyebiliriz, ilk önce dubalar arasından geçme, platform üzerinden geçme vs. gibi bir bölüm, daha sonra sizi trafiğe çıkarıyorlar ve arkanızdan araç ile takip ediyorlar, bu da ikinci bölüm diyebiliriz.

Sınav alanından bir fotoğraf paylaşıyım;

yesil_isik1

Kesinlikle çok saçma seçilmiş bir lokasyon, fotoğrafta gördüğünüz alanda sınav zamanı apaçi diye tabir edebileceğimiz araçların tur attığı, minibüs durağına yakın olduğu için minibüslerin sürekli geçtiği bir alan ve siz burada sınav olmaya çalışıyorsunuz.

Bu gördüğünüz alanda dubalar arasında slalom yaparak gidiyorsunuz, dubaların bittiği yerden sağa dönüp gelirken en sağda yerde duran platform üzerinden geçiyorsunuz ve sağa dönerek tekrar dubalarda slalom+platformdan düşmeden geçme şeklinde devam ediyorsunuz, yaklaşık 15 20 dk. bu şekilde devam ediyorsunuz, buradan sizin sürüşünüzü kontrol ediyorlar, burada emin olamıyorlarsa, sizin sürüşünüzden memnun değillerse ikici adım olan trafiğe çıkma kısmını es geçip sınavınızı bitiriyorlar. Bir sonraki sınava gelmenizi istiyorlar.
Aslına bakarsanız sizi 15 20 dk boyunca izledikleri söylenemez, ilk bir kaç turu izliyorlar kullanabildiğinize dair bir izlenim alırlarsa aralarında sohbete başlıyor ve ara ara size göz ucuyla bakıyorlar. Anlayacağınız ilk iki üç tur çok önemli… Dubaların arasında slalom yaparken değil ama en sonran platforma doğru dönerken ve platformdan geçip tekrar dubalara doğru dönerken sinyal vermeyi unutmayın.
Bu adımını başarılı geçtiniz diyelim, sizi durduyorlar ve trafiğe çıkacağız diyorlar. Dereboyu caddesinde hem sizinle birlikte A2 direksiyon sınavına girenler, hem B sınıfı ehliyet için direksiyon sınavına gelenler hep birlikte bu yolda sınav oluyorsunuz, bir sürü acemi adam aynı anda aynı yolda sınav oluyor, evlere şenlik 🙂
Sınav komisyonu üyeleri kursunuzun aracına biniyor ve yola çıkıyorsunuz, siz önce onlar arkada Dereboyu caddesinde bir tur atıyorsunuz, burada sinyallere, geçme kurallarına, hız kurallarına uyup uymadığınız kontrol ediliyor. Yazının başlarında belirttiğim aynaları ayarlama işini hatırlayın, burada o aynalar çok işinize yarayacak, trafiğe çıkıyorsunuz artık.
Bahsettiğim kurallara uyarak siz önce komisyon üyeleri arkada bir tur atıyorsunuz caddede ve fotoğrafını paylaştığım alana geliyorsunuz eğer yarım saati doldurmamışsanız bu alandaki tura devam ediyorsunuz, yarım saat dolmuş ise motoru durdurup iniyor, koruyucu ekipmanları çıkarıp komisyona teşekkür edip ayrılıyorsunuz.
Akşam kursunuzu arayarak sonucu öğrenebiliyorsunuz.
Herşey yolunda gitmişse hayırlı olsun, sınav hakkında bir uyarı yapmak istiyorum, kesinlikle hataya karşı taviz verilmiyor, en ufak hatanızda eleyip sonraki sınava gel diyebiliyorlar, bu konuda komisyondaki üyelerin kişilikleri öne çıkıyor olsada düşmek vb. gibi çok temel hatalarda şansınız yok, bir daha sınav ücreti, kursunuzun vereceği ek direksiyon dersinin ücreti vs. tekrar ödeyip tekrar sınav gününü bekliyor aynı süreçleri yaşıyorsunuz.
Başka bir zamanda sertifika ve ehliyet çıkarma sürecini yazmayı planlıyorum.

A2 ehliyet macerası
Pangu jailbreak dump caches failed hatası

Leave a Reply