A2 ehliyet macerası

Blogumda birde genel kategorisi olduğunu biliyordum ancak yazacak vakti bulamıyordum. İlk fırsat bulduğum an yakın zamanda başımdan geçen B sınıfı ehliyet varken A2 sınıfı ehliyet alma süreci ile alakalı tecrübelerimi paylaşıyım istedim.

Çok merak edilen bir noktayı öncelikli olarak açığa kavuşturayım; B sınıfı ehliyetiniz varsa artık yalnızca direksiyon sınavına katılıyorsunuz, trafik, motor, ilk yardım ders ve sınavlarına girmiyorsunuz.

İlk olarak iş yerime yakın olsun belge, ödeme vs. gibi işler için vakit kaybı olmadan gidip gelebileyim diye bir kaç alternatif arasından Yeşilışık sürücü kursu Bağlarbaşı şubesini tercih ettim, ilerde sebebini açıklayacağım ancak şimdilik bu tercihimden dolayı pişman olduğumu belirtmem yeter.
Kursa gittim, detayları konuştuk, yalnızca direksiyon sınavına gireceğim, bu sınav öncesi ise 2 saat direksiyon eğitimi alacağım belirtildi. İlk sınav harcı ve kurs ücreti olarak 400 TL ye anlaştık, kampanya var normalde daha fazla vs. dediler ancak bir kaç yere daha sormuştum hepsi aynı fiyatı veriyordu zaten.
Sözleşmeyi imzaladım, istenilen belgelerin listesini verdiler, direksiyon eğitimi için bizden haber bekleyin diyerek beni uğurladılar.

Sınavdan üç hafta önce Cuma akşamı aradılar, size direksiyon dersi verecekmiyiz, kullanmayı biliyormusunuz diye sordular. Eğitim almak istediğimi belirttim. O halde yarın size direksiyon eğitimi ayarlıyoruz dediler. Normalde yarım saatlik derslerde 4 günde tamamlıyor kurslar bu eğitimi, bana telefondaki arkadaş, sizin ilk üç dersi yarına koyalım dedi yani 1.5 saati, kalan son derside Pazar günü şu saatte verelim dedi, telefonda anlaştık ve kapattık.
Gelelim pişmanlık sebeplerime, bol bol pişmanlık sebebi bulabilirsiniz bundan sonraki kısımda; 3 ders yani 1.5 saat ders alacağım saatte eğitim alanına gittim, Kadıköy Salı pazarında eğitim veriliyor, Mondial (tahminimce üretimi kalmamış, hatta Mondialin bile ürettiğine pişman olduğu 🙂 ) eski bir model motosiklet eğitim motoru olarak gösterildi, dizlik, mont, kask verildi giymem için.
Kaskı taktım ve bağlamak için elimi kilit mekanizmasına attığımda hoca onun bağlantı askılarının koptuğunu belirtti, neyse bu şekilde devam edelim dedim. Giyindikten sonra motorun üzerine bindim ve hocanın soruları;
– Kullanmayı biliyor musun, daha önce kullandın mı? Hayır.
– Bisiklet kullandın mı? Evet.
– Araba kullanıyor musun? Evet.
– Tamam o zaman, sistem aynı, gaz, debriyaj, ön fren, arka fren, vites, yalnız bunda 1. vites aşağıda 2. vites yukarıda.
-(Ben) Boşa almak istersem ne yapıyorum, direkt 1 den 2 ye mi geçiyor yukarı çekince?
– Bu motorda boşa geçmiyor yav….

Ve başladım kullanmaya. İlk turda gaz açma ve kapamayı dengeli yapamadığım için bir ileri yığdım bir geri yığıldım ikinci turdan sonra bu olayı da kavrayınca başladım 1.5 saatlik, 3 ders maratonuna.
Yaklaşık 40, 45 dk sonra hoca dersin bittiğini belirterek sırada bekleyen kursiyerlerden birisini işaret ederek sıra birikiyor gibi bir şeyler söyledi. Bana 3 saat ders konulmuş ama aynı saatlere başkaları da ayarlanmış. Sonraki gün yarım saat kullandım ve eğitim tamamlandı. Bundan sonraki yani sınavdan bir hafta önceki hafta eğitim olmadı anlayacağınız. Zaten sınav tarihide MEB tarafından ertelendi.
Eğitim alanında bizim kursun kullandığı kulvar şu şekildeydi;

yesil_isik1

Gördüğünüz gibi 3 5 trafik dubasından ibaret hepsi bu. Kendi kendinize bunların arasından geçiyorsunuz, fotoğrafta gördüğünüz kulvarda pazarın sonuna kadar gidip geliyorsunuz vs.
Aynı yerde çalışma yapan firmaları da gözlemledim, Gelişim sürücü kursu favorimdi diyebilirim. Onların çalışma alanını da fotoğrafladım, birlikte bakalım;

Gelişim Motor Salı Pazarı Direksiyon Eğitimi

Sanırım farkı fotoğraflar ile anlatabilmişimdir, tabi fotoğrafta Gelişim sürücü kursunun kursiyerlere orta sehpa üzerinde ön bilgilendirme ve pratik yaptırmaları, onların yanlarında koşarak bilgilendirmesi vs. vs. gibi durumları fotoğraflayamadım. Tabi motosikletlerinin ve malzemelerininde gayet yeni ve kaliteli olduğunu belirtmem lazım. Bu manzara pişmanlık sayıma oldukça güzel bir sayı daha yazdırıyordu bana. Tabi eğitim için ekstra bir ücret vs. alıyorlar mı yoksa onlarda benim gibi 400 TL aldıkları kursiyerlere mi bu eğitimi veriyorlar bilemiyorum. Direkt sormadım ancak internetten araştırdığım kadarıyla ekstra bir ücret almıyorlarmış.

Bundan sonra geriye kursun A2 direksiyon sınavı tarihi, yeri ve zamanını bildirmesi için beklemek kalıyor.
Sınav ile alakalı tecrübelerimi başka bir yazıda paylaşıyor olacağım.
Bu yazıyı okuyorsanız A2 ehliyet almak üzeresiniz demektir, umarım başarılı olur ve ehliyetinizi rahatça alırsınız 🙂

ADF autoSuggest kullanımı
A2 Ehliyet Direksiyon Sınavı Temmuz 2014

Leave a Reply